Bieszczadská gastronomie

Při návštěvě Bieszczad rozhodně stojí za to zapomenout doma paštiky a vychutnat si místní speciality a dobroty. Pro Čecha se nejedná o velkou exotiku co se týče ceny ani chuti. Večeře v restauraci se pohybuje v podobných cenových relacích jako v Česku, ceny v obchodech také. V polské kuchyni se často používají brambory, řepa, kopr, tvaroh atd. V turistických oblastech se člověk může setkat s „podvody“ typu pierogi z rozmraženého polotovaru, český turista je ovšem zvyklý a nic ho nepřekvapí. Z honosného názvu „Placek po bieszczadsku“ se vyklube obyčejný český bramborák s masovou směsí, který neurazí, ovšem za „místní specialitku“ ho asi nikdo nemůže považovat, neboť v Krkonoších se dá stejné jídlo objednat jako „Krakonošův pikantní bramborák“ a na Šumavě jako „Bramborák Pleso“.

V restauracích většinou nechodí číšník, objednat si musí člověk u pultu; dostane číslo, a to když se zahlásí, musí se příslušný zákazník rychle hlásit. Je proto dobré a) pamatovat si, co jste si objednali, b) znát polské číslovky.

V obchodech se běžně prodávají čokoládové bonbony na váhu.

Pierogi

Pierogi jsou vařené, pečené či smažené kousky z „bramborovoknedlíkového“ těsta, půlkruhového tvaru s rozličnými náplněmi – např. bramborová kaše s mátou, maso, zelí, tvaroh či ovoce. Restaurace buď podávají své – domácí – nebo rozmražené z polotovarů. Nejzajímavější je dát si Mix pierogowy – směs pierogů s různou nápní. Cena za 8 ks kolem 8-10 zlotých.

Polévky

Polské polévky bývají velmi husté a poctivé. Stojí okolo 5-10 zlotých. Jak bylo řečeno, v polské kuchyni se používají podobné ingredience jako u nás – brambory, majoránka, zelí, kmín a kopr (pozor, kopr se používá opravdu hojně), polévky jsou celkem podobné českým, v horách přijdou k chuti.

Pivo

Polské pivo je dobré, podobné našim pivům.

Gofry

Gofry jsou v Česku známy pod názvem vafle. Podávají se s různými náplněmi, dobré je vědět, že borůvky se polsky řeknou Jagodi.

Naleśniki

= palačinky.

Zapiekanky

= zapečené bagety s houbami a dalšími přísadami.